صفحه نخست/ اخبار/ بیانیه‌ها

اقدامات نتانیاهو در امریکا مانند بومرنگ عمل خواهد کرد

اقدامات نتانیاهو در امریکا مانند بومرنگ عمل خواهد کرد

روزنامه امریکایی بوستون گلوب در گزارشی تحلیلی به قلم "مایکل کوهن" به تنزل سطح روابط میان امریکا و رژیم صهیونیستی اشاره کرد و نوشت :

"این بار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل از حد خود فراتر رفته است. دعوت "جان بونر" رهبر جمهوری خواهان آمریکا از نتانیاهو برای حضور در کنگره در مورد لابی کاری برای تحریم های بیشتر علیه ایران که بدون هماهنگی اوباما رییس جمهور آمریکا صورت گرفت، به خودی خود اقدام بدی بوده است چراکه این اقدام به صورت مستقیم تلاش در جهت تضعیف فعالیت های دیپلماتیک رییس جمهور آمریکا است. اما بدتر از این موضوع پذیرش این دعوت از جانب نتانیاهو است که این نمونه ای بارز از ناسپاسی "اسراییل" از حمایت های آمریکا است که در تاریخچه روابط دوجانبه آمریکا و اسراییل بی سابقه بوده است.

در این روند، نتانیاهو نه تنها به دولت اوباما ضربه زده است بلکه ممکن است به طور مستقیم بخت سیاسی خود را در آینده تضعیف کرده باشد. البته این نوع رفتارها از جانب نتانیاهو، موضوع جدیدی نیست. در طول دوره ریاست جمهوری اوباما، نتانیاهو بارها از مسیر خود خارج شده و با اقداماتش به گونه ایی انگشت خود را در چشمان اوباما فرو برده است.

این موضوع با رد درخواست آمریکا در مورد توقف شهرک سازی های غیرقانونی در اراضی فلسطینیان آغاز و با اظهارات ننگین نتانیاهو نسبت به اوباما در سال 2011 بدتر شد. در ادامه در سال 2012 نتانیاهو با حمایت از "میت رامنی" رقیب انتخاباتی اوباما سطح تنش ها را دوباره بالا برد، وی به اقدامات تنش زای خود همچنان ادامه می داد و در سال 2013، با تحقیر کردن توافق هسته ای میان آمریکا و ایران، در روابط امریکا-اسراییل سنگ اندازی کرد و سعی کرد به وسیله کنگره آمریکا این توافق را از بین ببرد و تحریم های بیشتری را علیه ایران وضع کند.

ولی با تمام این اوصاف اوباما همچنان به اسراییل کمک های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی کرده است، هنوز زمان زیادی از تلاش های امریکا در شکست دادن قطعنامه فلسطین در شورای امنیت سازمان ملل نمی گذرد. همچنین پس از حمله هوایی اخیر اسراییل به اعضای حزب الله این آمریکا بود که با تلاش های خود سعی در آرام کردن تنش ها کرد.

با این وجود هنوز نتانیاهو با سرکشی های خود مسیر اشتباه را پیش گرفته است. همزمان با این که دولت اوباما تلاش می کند تا از تنظیم لایحه تحریم های جدید علیه ایران جلوگیری کند، اقدام نتانیاهو می تواند نتیجه ای در تضعیف این تلاش ها داشته باشد.

به نظر می رسد برای نتانیاهو که انتخابات پارلمانی را در مارس آینده در پیش روی دارد، تخریب وجهه اوباما و کاخ سفید در صورتی که وضعیت وی را در افکار عمومی جامعه اسراییل بهبود ببخشد نه تنها ناپسند نیست ، بلکه لذت بخش است.

این موضوع ممکن است به یک پیش بینی غلط تبدیل گردد. اقدامات نتانیاهو در آمریکا و اسراییل می توانند همانند یک بومرنگ عمل کند و در نهایت به خود وی ضربه بزند.

در وهله اول اکنون که نتانیاهو و بونر رهبر جمهوری خواهان موضوع تحریم ایران را به صورت آشکار سیاسی کرده اند، این موضوع باعث می شود که دموکرات ها بیش از پیش با اوباما متحد شوند و علیه نتانیاهو تلاش کنند. با وجود تلاش فراوان اسراییلی ها در آمریکا برای جذب حمایت های مقامات آمریکایی، نتانیاهو به قدری خلاف اوباما حرکت می کند که گاها او را مانند یک سناتور جمهوری خواه ازاسراییل می دانند. این اقدام اخیر نیز تنها اختلافات حزبی را بیشتر و حمایت دموکرات ها را از اسراییل و نتانیاهو کمتر می کند.

نتانیاهو عملا نشان داده است که دو سال باقی مانده از ریاست جمهوری اوباما یکی از دوره های بروز خصومت های نهفته میان آمریکا و اسراییل خواهد بود.

نتانیاهو اکنون توپ را در زمین اوباما انداخته است، در 7 هفته آینده اسراییلی ها به رای گیری انتخابات پارلمانی خواهند رفت و نتانیاهو به اندازه کافی بهانه به دست آمریکا داده است که آمریکا بخواهد بر اذهان عمومی اسراییلی ها تاثیر بگذارد و ترس جامعه صهیونیستی را از باقی ماندن وضعیت سیاسی موجود افزایش دهد. بنابراین با وجود اقدامات شرم آور نتانیاهو در مقابل آمریکا، عاقلانه تر است که اوباما برای تغییر شرایط دست به کار شود".