صفحه نخست/ اخبار/ اخبار فلسطین

چالش مسابقه کاریکاتور هولوکاست برای سنجش آزادی در غرب

چالش مسابقه کاریکاتور هولوکاست برای  سنجش آزادی در غرب

به گزارش qudsngo  چندی پیش شاهد برگزاری دومین مسابقه بین المللی هولوکاست بودیم که عکس العمل های متفاوتی را برانگیخت و بسیار خبر ساز شد. هنگامی که خبر برگزاری دومین مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور هولوکاست در رسانه‌ها منتشر شد، رژیم صهیونیستی برخورد منفی شدیدی نشان داده و از سازمان ملل درخواست می‌کند تا مسابقه هولوکاست متوقف شود.

همچنین رسانه‌هایی از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP)، ای‌بی‌سی نیوز (ABC)، واشنگتن‌اگزمینر(Washingtonexaminer)،صدای آمریکا (VOA)، دویچه وله (Deutsche Welle)، آروتز شوا (Arutz Sheva)، تایمز اسرائیل (Times of Israel)، جوییش پرس (Jewishpress)، هاآرتص(haaretz) به انعکاس منفی این مسابقه پرداختند.

از طرفی دیگر برگزاری این نمایشگاه اعتراض شدید یونسکو را در پی داشت و در بیانیه‌ای که از سوی بوکووا منتشر شده آمده که «برگزاری این نمایشگاه با روحیه مدارای فرهنگ غنی پارسی و ارزش‌هایی که جمهوری اسلامی را به نامیدن سال ۲۰۱۰ به سال گفت‌وگوی تمدن‌ها کشاند در تعارض است.»

پس از این اعتراض، سیدمسعود شجاعی‌ طباطبایی  دبیر دومین نمایشگاه بین المللی کاریکاتور هولوکاست به شرح برگزاری نمایشگاه پرداخت و حتی آثار نمایشگاه را در قالب لوح فشرده در اختیار دفتر سازمان یونسکو قرار داد.

مسعود شجاعی طباطبایی دبیر دومین مسابقه کاریکاتور هولوکاست در نشست خبری این رویداد تجسمی به سابقه برگزاری این مسابقه اشاره ای کرد و گفت: وقتی سال ۸۴ با ۱۲ کاریکاتور توهین آمیز نسبت به پیامبر گرامی اسلام مواجه شدیم بلافاصله موضع گرفتیم و به نظر می رسید که زبان کاریکاتور می تواند زبان مناسبی برای بیان بخشی از حقایق باشد. آنها اعلام کرده بودند که آزادی بیان حدو مرزی ندارد و زمانی که ما این مسابقه کاریکاتور را در راستای همان ادعای آزادی بیان غرب مطرح کردیم، دیدیم که نسبت به این اتفاق بسیار حساس هستند و این برای ما بسیار عجیب بود.

او درباره تاریخچه هولوکاست و سوءاستفاده صهیونیست ها از این جریان تاریخی یادآور شد: هولوکاست یعنی کشتار جمعی که گفته می شود در جنگ جهانی دوم علیه یهودیان صورت گرفته است اما صهیونیست ها این نکته را بهانه ای برای اشغال فلسطین قرار داده اند. به اندازه ای که حتی هر پژوهشگری که نسبت به این موضوع طرح سوال کند، مجازات می شود از جمله روژه گارودی. پژوهشگران این نکته را مطرح کرده بودند که علیرغم ادعای صهیونیست ها درباره کشتار میلیون ها یهودی در جنگ جهانی دوم ، یهودیان در آن زمان در سراسر اروپا ۴ و نیم میلیون بیشتر نبوده اند و کشتن این تعداد یهودی نیاز به ۱۵ سال زمان و ابزار لجستیکی بالایی داشته است.

وی افزود: بحث ما در مطرح کردن هولوکاست این است که چرا مردم فلسطین باید تاوان این هولوکاست را پس بدهند، کشوری که نه در جنگ جهانی حضور داشته و نه نقشی را ایفا کرده است، چرا باید مورد تعرض قرار بگیرد.

شجاعی در بخش دیگری از سخنانش به مجازات های سنگین غرب در زمینه زیر سوال بردن بحث هولوکاست اشاره کرده و درباره بخش های مختلف فراخوان مسابقه کاریکاتور هولوکاست گفت: نکته اول این است که چرا سوال کنندگان و پژوهشگران در زمینه هولوکاست باید مجازات شوند در حالی که آزادی بیان در غرب حدومرزی ندارد، دوم این که آیا کشتارهای جمعی غزه و لبنان، افغانستان و گوانتانامو هولوکاست نیست؟ پس چرا به این موضوعات هیچ گاه پرداخته نمی شود.

گفتنی است در نهایت و با وجود همه این جنجالها 864 اثر از 50 کشور جهان به این مسابقه ارسال شده و دومین نمایشگاه مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور هولوکاست 25 اردیبهشت 95 مصادف با 14 می  2016افتتاح شد و مورد توجه علاقمندان قرار گرفت.

این در حالی بود که طبق گفته مسئولین برگزاری بسیاری از کاریکاتوریست ها به ویژه کاریکاتوریست های اروپایی ضمن ارسال کارهایشان به دبیرخانه مسابقه به دلیل نگرانی از احتمال تعقیب قضایی و حکم زندان از مسئولین برگزار کننده خواستند نام آنها پای کارهایشان قرار نگیرد و محفوظ بماند.

به نظر می رسد برگزاری مسابقه  کاریکاتورهولوکاست به چالشی برای سنجش حد و مرز آزادی بیان در غرب تبدیل شده است و عکس العمل های دولت های غربی به نسبت آن چه در مورد شارلی ابدو انجام دادند حاوی پیام معناداری برای ملت های جهان است.